اینترنت اشیا در کشاورزی

اینترنت اشیا در کشاورزی

ارائه‌دهندگان راهکارها (solution providers) به دنبال ساخت نرم‌افزارهای کاربردی برای کشاورزی هوشمند هستند و از این طریق به دنبال ایجاد ارزش‌افزوده برای مشتریان و کشاورزان می­باشند. یکی از سکوهای اینترنت اشیا در حوزه کشاورزی Thing worx است این سکو بستری برای راهکارهای هوشمند IoT در کشاورزی است و در کسری از ثانیه چالش­های مربوط به کشاورزی هوشمند را حل‌وفصل می­کند. از مزایای استفاده از IoT در کشاورزی می‌توان به افزایش کیفیت، کمیت، پایداری و تولید مقرون‌به‌صرفه اشاره کرد. به‌طور مثال می­توان وضعیت محصول را به لحاظ میزان رطوبت خاک، رشد محصول و… مدیریت کرد.

همچنین مدیریت از راه دور از طریق تلفن­های همراه، کنترل آبیاری، استفاده از هوش مصنوعی در تحلیل داده­ها و تصمیم­­گیری سریع برای اقدام بعدی از مزایای دیگر کشاورزی هوشمند هست. پیش‌بینی وضعیت هوا و تصمیم‌گیری برای محافظت از محصول و یا استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در مزارع و موارد دیگر نیز از مزایای اینترنت اشیا در کشاورزی است.

در زیر برخی از کاربردهای فناوری ها و دستگاه های اینترنت اشیا که با کنترل و نظارت بر سه عامل آب، خاک و هوا به رشد و پرورش بهینه محصولات کشاورزی کمک می کند، ذکر می شوند:

  • اندازه گیری و کنترل میزان رطوبت خاک و آبیاری هوشمند حسب نیاز محصولات کشاورزی و با سنجش میزان آب مورد نیاز خاک
  • کنترل دقیق وضعیت هوا از حیث میزان نور، رطوبت موجود در هوا، آلودگی هوا، دمای هوا و غیره
  • کنترل کلیه عوامل از جمله رطوبت و دما به منظور پیشگیری از پدیدار شدن قارچ ها، آفت ها و دیگر مخرب های گیاهی.
  • استفاده از سیستم های ماهواره ای و فناوری ماشین به ماشین(M2M) به منظور هدایت خودکار ماشین آلات کشاورزی
  • استفاده از فناوری ها و راهکارهایی به منظور مقابله با فرسایش خاک ناشی از فشردگی و تعدد کشت
  • استفاده از فناوری های فعال ساز برای بهینه سازی مصرف کود و سم؛ یعنی فناوری هایی که میزان مواد معدنی موجود در خاک را سنجیده و نیاز به استفاده از انواع کود یا سم ها را به شما اعلان می کند.